Archive for the 'Jak dobrać krawat i koszulę do garnituru' Category

Kolejna kompozycja z cyklu bezpiecznie, przyjemnie i klasycznie: ciemnoszary garnitur w delikatne paseczki, gładka popelinowa, niebieska koszula i granatowy krawat we wzorek paisley.

Przeczytałem dziś artykuł o nowym dress codzie dla pracowników UBS (w Szwajcarii, nie wiem czy to samo wprowadzają w Polsce). Chłopaki mają trochę przechlapane, bo zakres kreatywnego ubioru do pracy został ograniczony praktycznie do zera (jednakże zestawy tu prezentowane się w nim mieszczą, z wyjątkiem koszul) – UBS dopuszcza koszule tylko i wyłącznie białe, skarpetki tylko i wyłącznie czarne i dyktują nawet jaką bieliznę mają nosić pracownicy…

Powracając jednak do dzisiejszego zestawu, koszula taliowana w kolorze nasyconego niebieskiego, jedna z tych koszul bawełnianych, które się świetnie prasują ale bardzo szybko też gniotą, to niestety cecha delikatnych tkanin popelinowych, do tego ciemnogranatowy krawat we wzorek paisley, bardzo klasyczny motyw krawatowy, nawet UBS by się nie mógł doczepić oraz ciemnoszary garnitur.

Prezentowałem już wcześniej podobną kompozycję z niebieską koszulą o kontrastującym kołnierzyku i mankietach, faktem jest, że ten krawat bardzo mi się podoba, połaczenie motywu w kolorze delikatnego błękitu z głębokim granatem plus piękna tkanina jedwabna.

http://www.blog.menswear.pl/?p=358

Koszula Celeste M12 38/13 ze sklepu menswear.pl

Krawat Iannalfo & Sgariglia we wzorek paisley

Niebieska koszula taliowana Celeste M12 ze sklepu menswear.pl

Jedwabny krawat ciemnogranatowy ze sklepu menswear.pl

Ciemnoszary garnitur Cerutti 1881

Na kanwie koszul i krawatów Iannalfo & Sgariglia postanowiłem pokazywać kompozycje krawat/garnitur/koszula, na tyle klasyczne i bezpieczne, że praktycznie stosować je można od egzaminu maturalnego po pracę w korporacji, a nie są tak strasznie nudne czy konserwatywne, że nawet nasze lustro zaczyna dyskretnie ziewać…

Na początek połączmy szary garnitur zimowy, w bladoniebieską dużą kratkę z jedną z moich ulubionych koszul ze sklepu menswear.pl czyli Quadretti Celeste Diamond Twill w bardzo drobną niebieską krateczkę (koszula uszyta jest z pięknego, nieco grubszego, delikatnie lśniącego twillu, dobrze się ją prasuje i mimo, że nie jest to model taliowany bardzo dobrze się układa. Do tego gładki granatowy jedwabny krawat, który jest “ponadczasowy i uniwersalny”, pasuje prawie do wszystkiego. Dla kogoś kto ma ograniczony budżet i zaczyna dopiero kompletować garderobę byłby to dobry wybór gdyż może go łączyć w milionach kompozycji garniturowo-koszulowych.

Oczywiście bez kompromisów pozostajemy w zaklętym kręgu tkanin naturalnych czyli 100% wełna, bawełna i jedwab.

Musicie mi wybaczyć dzisiejsze zdjęcia, ale przy zimowym świetle poranka wszystko nasyca się niebieskim kolorem i niestety nie ma też wystarczająco naturalnego światła, więc zdjęcie jest takie sobie.

Koszula Diamond Twill ze sklepu menswear.pl

Szary garnitur w dużą błękitną kratkę (Collection Corneliani)

Koszula biała w delikatną niebieską krateczkę (Iannalfo & Sgariglia w sklepie menswear.pl)

Granatowy jedwabny krawat (Iannalfo & Sgariglia w sklepie menswear.pl)

Ostatni wpis z serii podglądamy Ralpha Laurena (-:

Motywem dzisiejszego wpisu jest kolor niebieski i jego odcienie, który przewija się przez wszystkie elementy stylizacji -  garnitur w delikatne bladoniebieskie paseczki, jedwabny granatowy krawat we wzorek paisley w kolorze błękitu oraz niebiesko-błękitna koszula z białym kontrastującym kołnierzem (wg A. Flussera biały kontrastujący kołnierz nadaje koszuli bardziej elegancki i formalny styl, patrz “Dressing the man” A. Flusser).

Zestawienie wzorów i faktura materiałów: koszula Iannalfo & Sgariglia (twill) 100% bawełna doppio ritorto, jednolity kolor niebieski i białe mankiety na spinki i biały kołnierzyk, garnitur w delikante bladoniebieskie paski , kolor grafitow0/ciemnoszary (Cerutti 1881, wełna 120s), krawat w kolorze ciemnego granatu w delikatny błękitny wzorek paisley (100% jedwab z Como).

Propozycja Ralph Lauren na lato 2010:

RL_niebieska koszula z białym kołnierzem

Stylizacja Ralph Lauren na lato 2010

i interpretacja w oparciu o propozycje Iannalfo & Sgariglia ze sklepu menswear.pl:

Niebieska koszula Iannalfo & Sgariglia

Niebieska koszula z białym kołnierzem i mankietami na spinki ze sklepu menswear.pl

Jedwabny krawat Ianalfo & Sgariglia ze sklepu menswear.pl

Garnitur Cerutti 1881

Szary garnitur, biała koszula i jedwabny szary krawat

Ostatnimi czasy Bruce Willis był po prostu wszędzie (-: więc postanowiłem podglądnąć jakie mundurki wymyślili dla Bruce’a jego styliści. Raczej nie ubieram się w stylu “ton w ton” lub krawat odcień ciemniejszy od koszuli (jakoś większość moich niemieckich kolegów w pracy tak właśnie dobiera krawaty i koszule), ale postanowiłem sprawdzić jak styl hollywoodzki wygląda w realu (-:

Dobrałem więc piękny stalowo-szary jedwabny krawat Iannalfo & Sgariglia, białą koszulę z mankietami na spinki Iannalfo & Sgariglia i srebrzystoszary garnitur Iannalfo & Sgariglia (wełna z domieszką jedwabiu czyli tkanina na gorące lato).

Tak wyglądał w Polsce Bruce Willis:


Tak wyglądał Bruce Willis

a tak skomponowałem sobie dzisiejszy ubiór:

menswear.pl - szary jedwabny krawat i biała koszula

Jedwabny szary krawat Iannalfo & Sgariglia ze sklepu menswear.pl

Biała koszula (tkanina 100% bawełna, splot skośny doppio ritorto) Iannalfo & Sgariglia

Szary garnitur Iannalfo & Sgariglia

Antracytowy garnitur w paski, różowa koszula w drobniutkie białe paseczki z kontrastującym białym kołnierzykiem i mankietami i jedwabny granatowy krawat w groszki

Ciąg dalszy stylizacji à la Ralph Lauren:

Postanowiłem przetestować koszulę z najnowszej kolekcji ze sklepu menswear.pl: różowa w delikatne białe paseczki z białym, mocno ściętym włoskim kołnierzem i białymi mankietami na spinki. Namęczyłem się trochę przy jej prasowaniu, ale taka jest uroda włoskich tkanin.

Rozmawiałem kiedyś z Walterem Iannalfo o koszulach szytych z tkanin typu easy iron i odpowiedział mi, że Włosi przedkładają estetykę nad praktyczność życia i nie stosują żadnych chemicznych apretur na materiały koszulowe jak to robią np. Niemcy. Tkanina traci przez całą ta chemię swą jedwabistość i przewiewność.

Jako że nie jestem fanem granatowych lub niebieskich garniturów, dopasowałem do tego antracytowy garnitur w paski (Nino Danieli marka Corneliani Group) oraz jedwabny, granatowy krawat w groszki (Tiempo Libero).

Faktura materiałów i zestawienie wzorów: garnitur w delikatne paseczki, koszula w delikatne paseczki, ale efekt optyczny tak jak materiał jednolity, do tego  krawat w groszki. 100% wełna, 100% bawełna doppio ritorto i 100% jedwab naturalny.

Różowa koszula

Jak to robi Ralph Lauren

i interpretacja oparta o ofertę sklepu z koszulami męskimi menswear.pl:

Różowa koszula z białym kołnierzem

Koszula różowa w delikatne białe paseczki Iannalfo & Sgariglia ze sklepu internetowego menswear.pl

Krawat granatowy w groszki Tiempo Libero

Antracytowy garnitur Nino Danieli by Corneliani