Archive for the 'Tkaniny koszulowe' Category

Splot skośny i skośny łamany czyli tz. jodełka
Splot skośny charakteryzuje się wątkiem przechodzącym (na ukos) nad kilkoma nitkami osnowy następnie pod jedną nicią osnowy. Następny rząd ma identyczną formułę splotu, zaczyna się jednak jeden wątek dalej, przez co powstaje widoczny diagonalny rowek:

splot_jodelka

Tkaniny o splocie skośnym (w tym też w jodełkę czyli herringbone) są najtrwalszymi ze wszystkich bawełnianych tkanin i są również bardzo odporne na zabrudzenia (plamy), jednak wywabianie już powstałych plam jest w przypadku tych tkanin najtrudniejsze.

Przykład koszuli bawełnianej tkanej w jodełkę:
http://www.menswear.pl/koszule/koszula_celeste_diagonale_m03_n_9_1

Oxford
Splot Oxford, nazwany tak na cześć uniwersytetu w Oxfordzie przez szkocką tkalnię, która zastosowała go po raz pierwszy to tz. splot koszykowy. Oxford najczęsciej tkany jest z dwóch włókien o różnych kolorach (za wyjątkiem białych oxfordów). W większości przypadków jest to kombinacja włókna kolorowego z włóknem białym. Różnica między splotem popelinowym a oxfordem polega na przeplataniu wątku nie pojedynczo lecz pod lub nad kilkoma nitkami osnowy (najczęsciej od dwóch do czterech) jednocześnie.
Poniżej podstawowy splot oxford 2×1 i 2×2.

splot_oxford

Oxfordy występują w nieskończonej ilości wariacji kolorystycznych oraz wariacji splotu. Jedyną niedogodnościa bardziej skomplikowanych i nieregularnych splotów jest ich mniejsza trwałość. Im bardziej wyszukany splot, tym wieksze niebezpieczeństwo że przy niebacznym zahaczeniu chociażby paznokciem, nitka może się naderwać.

Przykład białej koszuli Oxford:
http://www.menswear.pl/koszule/koszula_oxford_bianco_m19_n_7940_4824

Doppio ritorto, two ply czyli podwójne skręcanie przędzy
Włókno bawełniane wykorzystywane do produkcji bawełnianych tkanin uzyskuje się z surowej bawełny. Proces uzyskiwania przędzy wygląda mniej więcej tak jak proces przy którym Śpiąca Królewna ukłuła się wrzecionem, obecnie może troche bardziej zaawansowany technologicznie. Tak otrzymana przędza może być bezpośrednio wykorzystane do tkania lub też, w przypadku szlachetniejszych tkanin podwójnie skręcona na wątku i osnowie.

Tkanina bawełniana utkana z podwójnie skręconych dwóch włókien (na wątku i osnowie) otrzymuje oznaczenie doppio ritorto lub two-ply. Ze względu na właściwości fizyczne podwójnie skręconych włókien, nie poddaje się ona naturalnej tendencji bawełny do włochacenia. Z tego względu tkaniny doppio ritorto są dużo bardziej wytrzymałe i trwalsze niż pozostałe tkaniny bawełniane. W dotyku są też bardziej jedwabiste i szlachetne.

Podział tkanin bawełnianych

Popelina
Sposób snucia wątku na osnowie daje różne efekty w powstałej strukturze tkaniny – najbardziej podstawowy sposób to snucie tak jak na szachownicy, tz. każdy wątek jest przeplatany pojedyńczo pod i nad osnową jak pokazane na obrazku poniżej. Taki splot tkaniny bawełnianej nazwany jest popeliną:
splot popelinowy

Popelina jest jedną z najczęsciej używanych tkanin do producji koszul ze względu na swoją jedwabistość, odporność na kurczenie i trwałość.
Przykład koszuli popelinowej:

http://www.menswear.pl/koszule/koszula_poplin_bianco_m21_n_700

Odmianą splotu popelinowego jest tz. splot fil-a fil który daje możliwość uzyskania efektu kolorystycznego poprzez przeplatanie włókien o dwóch rożnych kolorach. Najczęściej używaną kombinacją jest kombinacja z białą nitką lub z nitką o jaśniejszej lub ciemniejszej tonacji od koloru podstawowego. Przykład koszuli bawełnianej o splocie popelinowym fil-a-fil:

http://www.menswear.pl/koszule/koszula_celeste_operato_m19_n_224_2