Archive for Grudzień, 2009

Mała dygresja na temat poziomu zaufania do klienta oraz płatności w ramach sprzedaży przez internet.

W Szwajcarii, ku mojemu gigantycznemu zdumieniu odkryłem, że całkiem normalną opcją jest wysyłanie do klienta towaru z rachunkiem do zapłacenia po jego otrzymaniu (nie za pobraniem, po prostu dostajesz towar i w środku jest rachunek do uiszczenia). O ile łatwiej jest wystartować małemu sklepikowi internetowemu, który nie musi sie martwić o żadne systemy płatności, za które przecież się też płaci prowizje.

Nasz rodzimy rynek charakteryzuje się dużą dozą nieufności, z różnych uzasadnionych i nieuzasadnionych przyczyn, dlatego też jak czytam we wszystkich sondażach, najpopularniejszą forma płatności jest płatność za pobraniem.

Jak bardzo się więc ucieszyłem i zdumiałem gdy poszukując książki, która była niedostępna we wszystkich księgarniach internetowych, napisałem maila bezpośrednio do wydawnictwa Borussia z Olsztyna z zapytaniem czy może oni maja jeszcze tę książkę. Otrzymałem uprzejmego maila, że owszem mają i wysyłają mi ją wraz z rachunkiem do zapłacenia po otrzymaniu! Prawie z wrażenia spadłem z krzesła. Czyli robi się u nas powoli tak jak w Szwajcarii (-:

Rachunek zapłaciłem natychmiast po otrzymaniu. Nie mogę przecież zawieść tej pierwszej jaskółki, która być może zwiastuje odwilż w kwestii nieufności na linii sprzedawca internetowy – klient.

http://www.borussia.pl/strony/wydawnictwo/wydawnictwo.html

Szary garnitur w paseczki, biała koszula i żółty krawat
Żółty krawat to już niezła doza ekstrawagancji (-:  Na ponure zimowe i bezśnieżne poranki, kompozycja rozjaśniona żółto-złocistym krawatem Iannalfo & Sgariglia, do tego biała koszula Iannalfo&Sgariglia oraz ciemnoszary garnitur w delikatne jasnoszare paski Cerruti 1881.
Faktura materiału i zestawienie wzorów: garnitur w paski, koszula gładka i krawat gładki optycznie ale de facto o splocie żółto-białym.
Muszę tutaj przywołać pewną podstawową zasadę dobierania krawatów do garnituru i koszuli czyli tz. kontrast.
Poniższa kompozycja ma duży kontrast pomiędzy stosunkowo ciemnym garniturem i bardzo rozjaśniającym krawatem i koszulą, a ponieważ ja jestem blondynem o jasnej karnacji, wiec mój, nazwijmy to “indywidualny” kontrast jest niski dlatego też nie jest to optymalne rozwiązanie dla mojego “look’u”. Gdybym był brunetem o jasnej karnacji to jak najbardziej mógłbym sobie taki duży kontrast w ubiorze zafundować bez szkody dla zdrowia i urody (-:
Biała koszula i żółty krawat Iannalfo & Sgariglia ze sklepu menswear.pl

Biała koszula i żółty krawat Iannalfo & Sgariglia ze sklepu menswear.pl

Szary garnitur w delikatne jasnoszare paski Cerruti 1881

Żółty krawat Iannalfo & Sgariglia ze sklepu menswear.pl

Biała koszula Iannalfo & Sgariglia ze sklepu menswear.pl

Szary garnitur w niebieską kratę, biała koszula i niebieski krawat w kolorowe kwadraty
Jeden z tych krawatów z mojej kolekcji, który jest tak wesoły kolorystycznie i wzorkowo, że ciężko go elegancko wkomponować w jakąs inną całość… ale spróbujmy, choć sam przyznaję, że tutaj moja inwencja artystyczna trochę się nadwyrężyła (-:
Szary garnitur w niebieską kratę (Collection Corneliani), biała koszula Iannalfo & Sgariglia z mankietami na guziki  plus niebieski krawat jedwabny ze starszej kolekcji Iannalfo & Sgariglia w kolorowe kwadraciki.
Faktura materiału i zestawienie wzorów: garnitur w dużą aczkolwiek dyskretną kratę, krawat w wyraziste małe kwadraciki (uwaga dwa elementy o tym samym wzorku powinny różnić się wielkością tych wzorków), biała gładka koszula.
Szary garnitur w kratę, biała koszula Iannalfo&Sgariglia ze sklepu menswear.pl

Szary garnitur w kratę, biała koszula Iannalfo&Sgariglia ze sklepu menswear.pl

Szary garnitur w dużą niebieską kratę (Collection Corneliani)

Biała koszula Iannalfo& Sgariglia w sklepie internetowym menswear.pl

Niebieski jedwabny krawat w kwadraciki kolorowe

Pomysł na sklep internetowy oferujący włoskie koszule w stylu formalnym i bardziej wyluzowanym powstał gdy zacząłem pracować w Szwajcarii kilka lat temu. Szwajcarzy są jednym z głównych importerów włoskiej mody dla Panów, o czym mogłem się naocznie przekonać gdy wybrałem się na Pitti Uomo do Florencji w roku 2008, największego eventu w Europie dotyczącego mody męskiej.

Do momentu mojego wyjazdu z Polski, byłem “szczęśliwym” klientem rodzimej produkcji z tradycjami sięgającymi PRL-u lub pseudo włosko-francuskich polskich firm oferujących najwyższą, polską jakość :-) w wysokich cenach. O przyzwoitym produkcie, z dobrych tkanin, ciekawym kroju i kolorze i do tego  w rozsądnej cenie można było pomarzyć.  Jakież było moje zdumienie gdy zorientowałem się, że w Szwajcarii (która do tanich krajów bądź co bądź nie należy) mogę ubrać się dużo lepiej jeśli chodzi o jakość i różnorodność ubrań oraz uwaga …. porównywalnie drogo lub dużo taniej!

W Lozannie odkrywałem krok po kroku różne ciekawe miejsca i pewnego pięknego sobotniego popołudnia na Rue de Bourg, w centrum Lozanny natknąłem się na ciekawy, w zasadzie nie klasyczny sklep, ale jak to sam Walter Iannalfo nazywa “showroom”.  Więcej o Iannalfo & Sgariglia tutaj. A dla mnie był to właśnie moment, (jak u Dobromira, tego z kreskówek dla dzieci), że już wiedziałem co chcę oferować w moim sklepie – włoskie koszule, krawaty i akcesoria dla wszystkich tych, którzy do pracy ganiają w garniturze pod krawatem, którzy nie mają ochoty połowy zarobionej kasy wydawać na ubrania ale chcą wyglądać z klasą i oryginalnie.

Z biznesplanem w garści i poprzez rekomendacje od kolegi z pracy udało mi się poznać Waltera Iannalfo. Walter jak każdy rasowy Włoch nie wierzył w zakupy odzieży przez internet,  “bo przecież tkaninę trzeba dotknąć, przymierzyć, obejrzeć się w lustrze z każdej strony”. We Włoszech to faceci więcej czasu poświęcają na odwiedzanie butików i zakupy ubrań niż ich żony i dziewczyny, więc Walter nie mógł zrozumieć, że ktoś może dobrowolnie z takiej przyjemności zrezygnować.  Na szczęście byłem “uzbrojony” w całą masę danych statystycznych pokazujących  w jakim tempie rośnie sprzedaż internetowa odzieży i jakie są trendy. Chwilę trwało ale  zdołałem do mojego pomysłu przekonać Waltera. Stwierdził, że co mu szkodzi poeksperymentować na mnie. (-: W końcu Polska duży rynek i jeszcze weszliśmy do Unii Europejskiej, więc bezpieczniej.

I tak właśnie narodził się sklep internetowy menswear.pl oferujący eleganckie koszule i krawaty i akcesoria prosto z Włoch stworzone z markowych włoskich materiałów z myślą o nowoczesnym mężczyźnie ceniącym styl, komfort naturalnych tkanin i modny włoski styl.

Wkrótce o mojej pierwszej wyprawie do Neapolu…

Brązowy garnitur plus niebieska koszula i krawat w czerwono-grafitowe pasy.

Tym razem policyjny błękit rozjaśniony przez fajny krawat w czerwono-stalowo- grafitowe paski.
Gdy po raz pierwszy zobaczyłem tę koszulę to stwierdziłem, że przecież nikt nie chce wyglądać jak policjant (no może poza samym policjantem), tak bardzo wydał mi się dziwny jej odcień niebieskiego. Zacząłem więc eksperymentować z różnymi krawatami i dość szybko znalazłem prosty sposób na mały “tunning” niebieskiej koszuli: potrzebuje ona po prostu  odpowiedniego krawatu, o bardziej wyrazistych kolorach. Efekt możecie podziwiać na zdjęciu poniżej (-:
Brązowy garnitur (Iannalfo & Sgariglia) solennie obiecuję, że ostatni raz, trochę go nadużywam, ale jest to jeden z moich ulubionych zimowych garniturów i pasuje do niego prawie wszystko (-: , jedwabny krawat w czerwone paski (Iannalfo & Sgariglia) plus koszula koloru niebieskiego z mankietami na spinki (Iannalfo & Sgariglia).

Faktura materiału i zestawienie wzorków  bardzo klasyczne: garnitur gładki, koszula gładka, krawat jedwabny w paski czerwono-stalowe.

Koszula niebieska, krawat w czerwone paski ze sklepu menswear.pl

Koszula niebieska, krawat w czerwone paski ze sklepu menswear.pl

Brązowy garnitur (Iannalfo & Sgariglia)

Koszula niebieska z mankietami na spinki  (Iannalfo & Sgariglia) w sklepie internetowym menswear.pl

Krawat jedwabny w paski czerwono-grafitowe  (Iannalfo & Sgariglia) w sklepie internetowym menswear.pl