Archive for Grudzień, 2010

Kolejna kompozycja z cyklu bezpiecznie, przyjemnie i klasycznie: ciemnoszary garnitur w delikatne paseczki, gładka popelinowa, niebieska koszula i granatowy krawat we wzorek paisley.

Przeczytałem dziś artykuł o nowym dress codzie dla pracowników UBS (w Szwajcarii, nie wiem czy to samo wprowadzają w Polsce). Chłopaki mają trochę przechlapane, bo zakres kreatywnego ubioru do pracy został ograniczony praktycznie do zera (jednakże zestawy tu prezentowane się w nim mieszczą, z wyjątkiem koszul) – UBS dopuszcza koszule tylko i wyłącznie białe, skarpetki tylko i wyłącznie czarne i dyktują nawet jaką bieliznę mają nosić pracownicy…

Powracając jednak do dzisiejszego zestawu, koszula taliowana w kolorze nasyconego niebieskiego, jedna z tych koszul bawełnianych, które się świetnie prasują ale bardzo szybko też gniotą, to niestety cecha delikatnych tkanin popelinowych, do tego ciemnogranatowy krawat we wzorek paisley, bardzo klasyczny motyw krawatowy, nawet UBS by się nie mógł doczepić oraz ciemnoszary garnitur.

Prezentowałem już wcześniej podobną kompozycję z niebieską koszulą o kontrastującym kołnierzyku i mankietach, faktem jest, że ten krawat bardzo mi się podoba, połaczenie motywu w kolorze delikatnego błękitu z głębokim granatem plus piękna tkanina jedwabna.

http://www.blog.menswear.pl/?p=358

Koszula Celeste M12 38/13 ze sklepu menswear.pl

Krawat Iannalfo & Sgariglia we wzorek paisley

Niebieska koszula taliowana Celeste M12 ze sklepu menswear.pl

Jedwabny krawat ciemnogranatowy ze sklepu menswear.pl

Ciemnoszary garnitur Cerutti 1881

Na kanwie koszul i krawatów Iannalfo & Sgariglia postanowiłem pokazywać kompozycje krawat/garnitur/koszula, na tyle klasyczne i bezpieczne, że praktycznie stosować je można od egzaminu maturalnego po pracę w korporacji, a nie są tak strasznie nudne czy konserwatywne, że nawet nasze lustro zaczyna dyskretnie ziewać…

Na początek połączmy szary garnitur zimowy, w bladoniebieską dużą kratkę z jedną z moich ulubionych koszul ze sklepu menswear.pl czyli Quadretti Celeste Diamond Twill w bardzo drobną niebieską krateczkę (koszula uszyta jest z pięknego, nieco grubszego, delikatnie lśniącego twillu, dobrze się ją prasuje i mimo, że nie jest to model taliowany bardzo dobrze się układa. Do tego gładki granatowy jedwabny krawat, który jest “ponadczasowy i uniwersalny”, pasuje prawie do wszystkiego. Dla kogoś kto ma ograniczony budżet i zaczyna dopiero kompletować garderobę byłby to dobry wybór gdyż może go łączyć w milionach kompozycji garniturowo-koszulowych.

Oczywiście bez kompromisów pozostajemy w zaklętym kręgu tkanin naturalnych czyli 100% wełna, bawełna i jedwab.

Musicie mi wybaczyć dzisiejsze zdjęcia, ale przy zimowym świetle poranka wszystko nasyca się niebieskim kolorem i niestety nie ma też wystarczająco naturalnego światła, więc zdjęcie jest takie sobie.

Koszula Diamond Twill ze sklepu menswear.pl

Szary garnitur w dużą błękitną kratkę (Collection Corneliani)

Koszula biała w delikatną niebieską krateczkę (Iannalfo & Sgariglia w sklepie menswear.pl)

Granatowy jedwabny krawat (Iannalfo & Sgariglia w sklepie menswear.pl)

Kupiłem kiedyś w sklepie internetowym Ch. Tyrwhitt koszule z bawełny Sea Island Quality (poźniej dowiedziałem się, że te “brytyjskie” koszule szyte są w Polsce).

Jestem więc w bazie danych ich klientów i przysyłają mi regularnie broszurki marketingowe. Ostatnim razem postanowili “zreaktywować” mnie jako klienta kusząc okazją koszul za 19.95£. W jaki sposób Charles Tyrwhitt, (jakby nie było jest to znany sklep koszulowy z Jermyn Street w Londynie) jest w stanie sprzedawać koszule w tej cenie i jeszcze na tym zarobić? Hmm, popatrzmy co napisali:

1. “Po pierwsze mamy ograniczoną ilość sklepów, więc kupując koszulę, płacisz tylko za koszulę a nie za sklepy.” – Teraz rozumiem dlaczego w Wółczance sprzedają koszule powyżej 300zł a w Charles Tyrwhitt w Londynie  za 94 zł (po dzisiejszym kursie funta).

2. “Po drugie nasi zakupowcy przemierzają świat w poszukiwaniu najlepszych tkalni, najlepszych materiałów i najlepszych krawców. Procesem zarządzamy bezpośrednio bez żadnych pośredników, dlatego możemy zapewnić najlepsze ceny dla naszych klientów.” -  Ten koncept już znam (-: Walter Iannalfo i Antonio Sgariglia mają jeszcze łatwiejsze życie: współpracują bezpośrednio z atelier krawieckimi w Neapolu, kupują włoskie tkaniny bezpośrednio od producentów i sami zarządzają kontrolą jakości i procesem sprzedaży.

Od początku istnienia sklepu menswear.pl staram się zwrócić uwagę na ceny koszul męskich w Polsce, które nie mają dużo wspólnego z rzeczywistymi kosztami ich wytworzenia. Polska jest zagłębiem krawieckim dla dużej ilości firm zagranicznych ze względu na to, że siła robocza nadal jest tania (i nadal tańsza niż na południu Włoch), ale jakoś nie potrafimy wyciągnąć z tego faktu najlepszych korzyści dla nas. Powinniśmy być najlepiej ubranym krajem w Europie (może po Włochach i Brytyjczykach).

Charles Tyrwhitt oferuje londyńskie koszule z Jermyn Street za 94 zł, Iannalfo & Sgariglia neapolitańskie koszule w promocji za 99 zł. Najtańsza koszula za 99 zł jaką znalazłem w Wólczance to koszula z krótkim rękawem, z kieszonką, z tkaniny z domieszką poliestru (“the horror, the horror” powiedział by pewnie  Jeremy Clarkson tak jak powiedział testując Poloneza)…