Doppio ritorto, two ply czyli podwójne skręcanie przędzy
Włókno bawełniane wykorzystywane do produkcji bawełnianych tkanin uzyskuje się z surowej bawełny. Proces uzyskiwania przędzy wygląda mniej więcej tak jak proces przy którym Śpiąca Królewna ukłuła się wrzecionem, obecnie może troche bardziej zaawansowany technologicznie. Tak otrzymana przędza może być bezpośrednio wykorzystane do tkania lub też, w przypadku szlachetniejszych tkanin podwójnie skręcona na wątku i osnowie.

Tkanina bawełniana utkana z podwójnie skręconych dwóch włókien (na wątku i osnowie) otrzymuje oznaczenie doppio ritorto lub two-ply. Ze względu na właściwości fizyczne podwójnie skręconych włókien, nie poddaje się ona naturalnej tendencji bawełny do włochacenia. Z tego względu tkaniny doppio ritorto są dużo bardziej wytrzymałe i trwalsze niż pozostałe tkaniny bawełniane. W dotyku są też bardziej jedwabiste i szlachetne.

Podział tkanin bawełnianych

Popelina
Sposób snucia wątku na osnowie daje różne efekty w powstałej strukturze tkaniny – najbardziej podstawowy sposób to snucie tak jak na szachownicy, tz. każdy wątek jest przeplatany pojedyńczo pod i nad osnową jak pokazane na obrazku poniżej. Taki splot tkaniny bawełnianej nazwany jest popeliną:
splot popelinowy

Popelina jest jedną z najczęsciej używanych tkanin do producji koszul ze względu na swoją jedwabistość, odporność na kurczenie i trwałość.
Przykład koszuli popelinowej:

http://www.menswear.pl/koszule/koszula_poplin_bianco_m21_n_700

Odmianą splotu popelinowego jest tz. splot fil-a fil który daje możliwość uzyskania efektu kolorystycznego poprzez przeplatanie włókien o dwóch rożnych kolorach. Najczęściej używaną kombinacją jest kombinacja z białą nitką lub z nitką o jaśniejszej lub ciemniejszej tonacji od koloru podstawowego. Przykład koszuli bawełnianej o splocie popelinowym fil-a-fil:

http://www.menswear.pl/koszule/koszula_celeste_operato_m19_n_224_2


Comments are closed.